2018 REGATTA'S RESULTS
ARFTER 7 OF 7

POACHER CUP RESULTS

EASTERN AREA RESULTS ROUND 2 OF 2

RG 65 FROSTBITE SERIES 2018/2019


Scale


1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

7th





A DENT                         

I COLBY                       

S WHITELOCK             

J CLARKE                

N BAKER                      

D WAUGH                     

T STEEL 




44 pts

33 pts

24 pts

20.5 pts

18 pts

16.5 pts

11 pts




                                                                                                                          Yachts

A fleet Boats 900mm and above

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

7th







1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

7th





P EDMONDS

D MANNING

N BAKER

T STEEL

J CLARKE

A DENT

R CLARKE-WILIAMS


B fleet Boats under 900mm 




D WAUGH

S WHITELOCK

I COLBY

A DENT

T STEEL

A CAESER

DS COX

52 pts

 31.5 pts

26.5 pts

23 pts

15.5 pts

3.5 pts

2 pts







41 pts

39 pts

26 pts

12 pts

6pts

5pts

1pts



Fast Electric

maximum permitted one 3s battery

Submerged Drive 

Surface Drive 

1st

2nd

3rd

4th






D WAUGH

J CLARKE

I COLBY

N BAKER



56 pts

31 pts

22 pts

22 pts





1st                          I COLBY                       46 pts

2nd                         D WAUGH                     34 pts

3rd                          A DENT                        28 pts

4th                         N BAKER                       21 pts

5th                         J CLARKE                      16 pts

6th                         R CLARKE-WILLIAMS    3 pts





 Internal Combusion

Unlimited

Anything go's

1st

2nd

3nd

4th

5th



J CLARKE

P EDMONDS

N BAKER

R WALKER

BJ



51 pts

38 pts

32 pts

4 pts

3pts



 Up to 46s

with deck structure

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th



P EDMONDS

J CLARKE

N BAKER

A DENT

BJ

R WALKER



43 pts

43 pts

29 pts

21 pts

8 pts

2 pts



Poacher Cup

3,6,2018

Awards presented By

Mr Bill Cottis Bostonmbc Club Chairman

1st skipper

 

1st Boston mbc
2nd spalding mbc
3rd HEMBC Lincoln

Top Skipper
1st Alan Dent Boston mbc
2nd Nigel Baker Boston mbc
3rd Andrew palmer Lincoln mbc

Special Award
Bryan Johnstow spalding mbc

BOSTON SKIPPERS
Alan Dent
Nigel Baker
Tom Steel
Jay Clarke

SPALDING SKIPPER
Bryan Johnstow

LINCOLN SKIPPERS
Andrew palmer
John P
Peter Hall
J Cox








Eastern Area

Round 2 of 2






HEMBC LINCOLN 2ND

Boston MBC 1st







                Top skippers

1st       IC UNLIMITED                       J CLARKE BOSTONMBC
1st     IC 40"s                 J CLARKE BOSTONMBC
1st     FE SURFACE DRIVE             D WAUGH BOSTONMBC
1st     FE SUBMERGED DRIVE    D WAUGH BOSTONMBC
1st     SCALE                 A DENT BOSTONMBC    
1st      A YACHTS              P EDMONDS BOSTONMBC
1st     B YACHTS              S WHITELOCK BOSTONMBC

    Special Award    Junior skipper

Archie oliver-Dallas  lincoln HEMBC
                                  scale
                                  FE submerged drive.
------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------
       
         RG 65 FROSTBITE SERIES 2018/2019
                                 round 3 of 20
 PLACE                   SKIPPER          SAIL NO           POINTS

1st                      Tom steel                11                     22
2nd                     Phil edmonds         12                     20
3rd                     Terry riley                44                     9
4th =                  Derek waugh          28                      8
4th =                  S Whitelock             38                     8
6th                     Arthur caeser          45                     6
7th                     Peter means            52                     0

Members Awards 

 
 

 Member of the Year    Mr P EDMONDS                                                                             Special Awards


 
 
 

Make a free website with Yola