2019 Regatta"s Results after 7 of 7
Wednesday summer RG 65 2019 series 18 of 18
Poacher Cup Results 2019
Eastern Area Results 2019
Member of the year and Special Awards
scale
standing skipper pts
1st N BAKER 37.5
2nd A DENT 35
3rd D WAUGH 25
4th= I COLBY 20
4th= J CLARKE 20
6th T STEEL 13.5
7th S WHITELOCK 3
8th T RILEY 1
9th K BURT 0
yachts
A fleet, 900mm above B fleet, under 900mm
standing skipper pts
1st P EDMONDS 48
2nd T STEEL 40
3rd D MANNING 33
4th N BAKER 19
5th R CLARKE-WILLIAMS 6
6th I COLBY 4
7th D REEVE 3
standing skipper pts
1st D WAUGH 45
2nd S WHITELOCK 33
3rd T RILEY 16
4th K BURT 10
5th A CEAESAR 9
6th D REEVE 4
7th
Fast Electric
Maximum permitted, One, 3s battery
submerged drive
standing skipper pts
1st D WAUGH 44
2nd N BAKER 40
3rd B MASON 12
4th
5th
6th
surface drive
standing skipper pts
1st D WAUGH 44
2nd A DENT 26
3rd N BAKER 22
4th J CLARKE 16
5th I COLBY 15
6th R CLARKE-WILLAMS 10
7th B MASON 6
Internal Combusion
Up to 46s with deck Structure
Unlimited Anything go"s
standing skipper pts
1st P EDMONDS 49
2nd N BAKER 40
3rd J CLARKE 21
4th A DENT 14
5th
standing skipper pts
1st P EDMONDS 43
2nd N BAKER 42
3rd A DENT 24
4th J CLARKE 21
5th
Wednesday summer RG 65 series 2019 18 of 18
skipper sail n0 points
1st P EDMONDS 12 100
2nd S WHITELOCK 38 80
3rd D WAUGH 28 73
4th T RILEY 44 61
5th T STEEL 11 57
6th K BURT 46 17
7th P MEANS 52 15
8th A CAESAR 45 8
9th DEREK COX 9 2
10th A DENT 15 0
1st Phill Edmonds
3rd D Waugh
2nd S Whitelock
Presented by Club Chairman
Mr Bill Cottis
Poacher Cup Results
9;6;2019
Boston mbc
retained the 2019 Poachers cup at HEMBC Lincoln.
skippers
JAY CLARKE ; NIGEL BAKER ; ALAN DENT.
SPECIAL AWARD BEST BOAT
Mr NIGEL BAKER Boston mbc
TOP SKIPPER
Mr ALAN DENT Boston mbc
Award presented by Mr Andrew Palmer of HEMBC Lincoln.
Eastern Area Results
Eastern Area Scale Shield winner
BOSTON MBC.
TOP SKIPPERS
Scale.......Andrew Palmer HEMBC
Yachts.........Kevin Woodhouse HEMBC
Fast Electric..........Derek Waugh Boston MBC
I,C..............Philip Kendrick-Edmunds Boston MBC
Special Award.
Mrs V Clarke
Member of the year.
Mr D Manning {chippy}
Special Award.
Mrs E Steel
Special Award.
Mr C Dorrington